Akaryakıt zamlarına karşı esnafa destek verilmeli

Akaryakıt zammı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akaryakıt zamlarına karşı esnafa destek verilmesi gerektiğini söyleyen Bendevi Palandöken’den açıklama.

Akaryakıt zamları esnafı zorluyor. Bu konu ile ilgili TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken bir açıklama yaptı. Akaryakıta gelen zamlar karşısında esnafın zorlandığını ifade eden Palandöken şunları söyledi:

“Bu zamlar A’dan Z’ye tüm ürünleri olumsuz etkiliyor. Bu yıl benzine 1 lira 20 kuruş zam yapıldı. Ayrıca motorin 1 lira 59 kuruş, LPG ise 1 lira 84 kuruş zamlandı. En önemli maliyet kalemi akaryakıt olan esnafımızın bu zamlar karşısında ayakta durması zorlaşıyor.

Akaryakıt zammı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken (Fotoğrafta)

Akaryakıt artık elzem bir ihtiyaç

Zamların vatandaşa yansımaması için ticari akaryakıt artık elzem bir ihtiyaç oldu. Bununla birlikte taşımacı esnafımıza zorunlu köprü ve otoyol geçişleri en azından bir süre tamamen ücretsiz olmalı.”

Başkan Palandöken sözlerinin devamında şunu ifade etti:

“Akaryakıt kalemi esnafımızın en önemli maliyet kalemi. Özellikle A’dan Z’ye tüm ürünlerin fiyatlarına da doğrudan etki ediyor. Ayrıca yolcu ve yük taşımacılığında doğrudan maliyet kalemini artırarak kazancın azalmasına bu zamları sebep oluyor.

Akaryakıt zammı
Akaryakıt zamlarından en fazla esnafın etkilendiği belirtildi.

Palandöken : En önemli ticari maliyet

Esnafımız bu zamlar karşısında zorlanırken fiyatları da vatandaşa yansıtmamak için kendinden tasarruf ediyor. Esnafın zorlanması doğrudan vatandaşın cebine yansıyor. Bu da enflasyon başta olmak üzere ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Ticari araçlar için ticari akaryakıt verilmesi şu noktada en önemli beklenti haline geldi.”

Bendevi Palandöken, taşımacı esnafının en azından bir süre zorunlu köprü ve otoyol geçişlerinden muaf olması gerektiğini de belirtti. Palandöken, “Ticari akaryakıttan sonra maliyet kalemlerinin en önemlilerinden birisi de zorunlu köprü ve otoyol geçiş ücretleri.

LPG fiyat zammı

Esnafımızdan bu ücretler en azından bir süre, pandeminin etkileri tamamen azalana kadar alınmamalı. Bu geçişler nedeniyle gelen cezalar var. Ayrıca bu cezalardan doğan icraların da durdurulmasını talep ediyoruz. Şoför esnafımızın maliyetini artıran bu durumların çözülmesi, vatandaşın da cebini doğrudan etkileyecektir.

Esnafımızın maliyetleri artmadığı sürece hiçbir şekilde hiçbir ücrete zam da yapmaz. Dolayısıyla piyasalarda fiyat artışlarının müsebbibi olarak gösterilen esnafımızın bu zan altında kalmaması için ticari akaryakıt ve zorunlu köprü otoyol geçişlerinde destek verilmeli” dedi.

Akaryakıt zamlarına karşı esnafa destek verilmeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!