Aile hekimleri ‘tamamlayıcı tıp’a ne kadar hakim?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile Hekimleri ‘geleneksel ve tamamlayıcı tıp’ hakkında ne kadar bilgiye sahip?.. Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Dr.Merve Dağcı, 213 aile hekimiyle görüşerek bu konuyu araştırdı.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği’nden Dr. Merve Dağcı, Samsun’daki aile hekimlerinin geleneksel ve tamamlayıcı tıp hakkındaki bilgi düzeyleri ve görüşlerini araştırdı. Son yıllarda geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) uygulamalarına tüm dünyada ve ülkemizde gösterilen ilginin arttığının vurgulandığı bu çalışmada Samsun’daki aile hekimlerinin GETAT ile ilgili bilgi düzeyleri ve görüşleri araştırıldı.

Araştırmaya 3 aylık sürede 213 hekim katıldı  

Tanımlayıcı, kesitsel türde dizayn edilen bu çalışmaya Ocak 2021- Mart 2021 tarihleri arasındaki 3 aylık süre içerisinde, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı aile sağlığı merkezinde çalışan 213 hekim katıldı. Hekimlere literatürden faydalanılarak hazırlanan GETAT ile ilgili bilgi düzeyi ve görüşlerini içeren bir anket uygulandı.

Yüzde 65,73’ü erkek hekimlerden oluşan katılımcıların yaş ortalaması ise 45 olarak saptandı. Ayrıca 15 yıl ve üstü hekimlik yapanların oranı yüzde 72,77 iken 11-15 yıllık aile hekimi olanların oranı ise yüzde 63,85 idi. Hekimlerin en sık duyum ya da bilgisi olduğu uygulamanın hipnoz (yüzde 89,67) olduğu gözlemlendi. Kendine yaptıranların en sık kupa tedavisi yaptırdığı görüldü. (yüzde 8,92).

Aile Hekimleri
Samsun’da 213 aile hekimi arasında alternatif tıp konusunda araştırma yapıldı.

Aile hekimleri en çok ozon tedavisini tavsiye ediyor

Yapılan araştırmada hekimlerin özellikle hastalarına ozon tedavisi tavsiye ettiği görüldü. (yüzde 27,23). Hastalarına uyguladıkları ve sertifikasyona sahip oldukları en sık uygulamanın ise kupa tedavisi (Sırasıyla yüzde 2,35, yüzde 1,41) olduğu belirlendi. Bununla birlikte GETAT uygulamalarının faydalı olduğunu ve klasik tıp ile tamamlayıcı tıbbın bir bütünün parçaları olduğunu düşünenlerin çoğunlukta olduğu, yapılan araştırmayla ortaya konuldu. Ayrıca hekimler, GETAT ilgili bilgileri yüzde 77 oranında sosyal çevre ve medyadan öğrendiklerini belirtti. ‘GETAT yönetmeliği, literatürü, etik kurulu ve anabilim dalı vardır’ diyenlerin oranı ise yüzde 37,56.

Aile hekimleri bilgi düzeyi

Ayrıca GETAT’ın popüler hale gelmesinde modern tıbbın talepleri yeterince karşılayamadığı inancının ortaya çıktığı kaydedildi. Dr.Merve Dağcı’nın araştırmasında daha az zararlı ve yan etkilerinin olması, bütüncül tıp anlayışına eğilim olması, insanların dini-kültürel olarak kendilerine yakın hissetmeleri gibi nedenlerin buraya yönelmesinde etkili olduğu saptandı.

Birinci basamak sağlık kuruluşlarının hastalarla ilk tıbbi temas noktası olması ve GETAT yöntemlerinin özellikle kronik hastalıkların tedavisinde kullanılması nedenleri ile aile hekimlerine önemli görevler düştüğü de vurgulandı.

Aile Hekimleri
Aile hekimleri, alternatif ve tamamlayıcı tıp konusundaki bilgi düzeylerini paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre geleneksel tıp;

“Fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamalar bütünüdür. Tamamlayıcı tıp ise; bir ülkenin kendi geleneğinin bir parçası olmayan veya mevcut sağlık sistemi ile bütünleşmemiş sağlık uygulamalarına atıfta bulunmak için kullanılmaktadır.”

Araştırmada, Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde ‘GETAT Uygulamaları Yönetmeliği’ hatırlatıldı. Böylece bu yönetmelikle sağlık mensubu olmayan kişilerce uygulanmasının önüne geçilmiş, uygulama yapılabilecek sağlık kuruluşları ve bunların çalışma usul ve esasları belirlendi. Yönetmeliğe göre 15 tane GETAT uygulaması bulunuyor.

Bunlar;

 • Akupunktur
 • Mezoterapi
 • Homeopati
 • Ozon tedavisi
 • Apiterapi
 • Fitoterapi
 • Kupa uygulaması
 • Hipnoz
 • Kayropraksi
 • Müzik terapi
 • Hirudoterapi
 • Refleksoloji
 • Osteopati
 • Larva tedavisi
 • Proloterapi
Akupunktur
Akupunktur, en sık tavsiye edilen alternatif ve tamamlayıcı tıp olarak dikkat çekti.

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastaneleri olmak üzere toplam 76 uygulama ve 11 eğitim merkezi bulunuyor.

Araştırmanın sonuç bölümünde ise;

“Birinci basamak sağlık kuruluşları sağlık hizmeti almak isteyenler için giriş kapısıdır. Özellikle koruyucu sağlık hizmeti, eğitimi, danışmanlığı ve yönlendirme, kronik hastalık takibi, yaşlı sağlığı gibi birçok konuda hastalara bakım veren birinci basamak sağlık personeline GETAT uygulamaları hakkındaki soruları yanıtlamada önemli görevler düşmektedir.

Cinsiyete göre farklılık

Bu çalışmaya göre hekimlerin çoğunlukla GETAT uygulamaları hakkında duyum ya da bilgisi olduğunu ifade edildi. Fakat daha az sıklıkla hastalarına tavsiye ettikleri görüldü. Ayrıca sertifikasyon oranının düşüklüğü göze çarptı. Yarıdan fazlası bu uygulamaların faydalı olduğunu ve klasik tıpla beraber kullanılması gerektiğini düşünmektedir. Ayrıca faydalı olduğunu düşünenler bu uygulamaları hastalarına daha sık önermektedir. Cinsiyete göre tavsiye etme oranında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.

Genç hekimler, GETAT uygulamaları hakkında daha sık duyum ya da bilgiye sahip. Hekimlik yılı arttıkça bu oran azalmaktadır. Tıp alanındaki güncellemelerin takip edilmesi verilen hizmetin kalitesi açısından önemlidir. Bu yöntemler hakkındaki bilgi düzeyinin düşük olduğu aşikardır. Gün geçtikçe kullanımı artan uygulamalara günümüz tıp eğitim müfredatında henüz yer verilmemektedir. Kanıta dayalı çalışmaların artırılması ve bu uygulamaların eğitim müfredatına entegre edilmesi ile danışanlara yeterli ve gerekli bilgilendirilme sağlanarak hem tedavi süresi hem de maliyet azaltılabilir” denildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aile hekimleri ‘tamamlayıcı tıp’a ne kadar hakim?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!