Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Ahmet Ümit; polisiye edebiyatın mihenk taşı, öncüsü, yıldızı

Ahmet Ümit, Türkiye’de uzun yıllar küçümsenen polisiye edebiyatın mihenk taşı. Polisiyenin içine ustaca genel kültür bilgisi koydu. Bilginin yanında da bu coğrafyada yaşamış ve halen yaşayan azınlıkların dil, din, kültür, yaşayış sorunlarını olay örgüsü içinde işledi.

İlk eseri ‘Sokağın Zulası’ şiir kitabıydı

Gaziantep’te 1960 yılında doğdu. Babası tüccar, annesi terziydi. Yedi kardeşin en küçüğüydü. Ahmet Ümit, Marmara Üniversitesi’nde kamu yönetimi, Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde siyaset eğitimi aldı. Türk edebiyatında polisiye denilince akla gelen ilk isim olan Ahmet Ümit’in ilk eseri ‘Sokağın Zulası’ adını taşıyan bir şiir kitabıdır.

Türkiye Komünist Partisi’ne üye olduğu yıllarda (1982) ‘Anayasaya Hayır’ kampanyasında K. Yalçın imzasıyla yazdığı rapor-öykü, Atılım Dergisi ile Prag’da 40 dilde yayın yapan Barış ve Sosyalizm Sorunları dergisinde yer aldı.

Ahmet Ümit

Ahmet Ümit, özellike yazdığı polisiye romanlarıyla dikkat çekiyor.

Ahmet Ümit, ilk öykü kitabıyla ödül almayı başardı

İlk öykü kitabı ‘Çıplak Ayaklıydı Gece’ ile hem edebiyat dünyasına adım attı hem de aynı yıl ‘Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü’ne layık görüldü. Çeşitli gazete ve dergilerde, Dostoyevski, Kafka, Edgar Allan Poe ve polisiye romanlar üzerine incelemeler yazdı.

‘Bir Ses Böler Geceyi’ isimli uzun öyküsünü ve ardından yıllarca okullarda okutulan, annesinden dinlediği masallardan etkilenerek yazdığı ‘Masal Masal İçinde’ isimli eserini okura sundu.

Polisiye edebiyat içine bilgi yükledi

Türkiye’de uzun yıllar küçümsenen polisiye edebiyatın mihenk taşlarından Ahmet Ümit, polisiyenin içerisine gizlediği genel kültür bilgisiyle okurlarının ceplerini okudukları kitap bitene kadar çaktırmadan bilgiyle doldurdu.

Polisiye eserlerinde ayrıca bu coğrafyada yaşamış ve halen yaşayan azınlıkların dil, din, kültür ve yaşayış sorunlarını olay örgüsü içerisinde dahiyane bir şekilde işledi.

Ahmet Ümit

Katıldığı her fuarda ve etkinlikte okuyucuların büyük ilgisiyle karşılaşıyor.

Ahmet Ümit, kitaplarında İstanbul’a sıkça yer verir

Kitaplarında da sıklıkla işlediği İstanbul sebebiyle birçok üniversite tarafından İstanbul üzerine konuşmacı olarak davet edilen Ahmet Ümit, bir süre kentlerin gizli tarihine ışık tutmak içini TV programı da yaptı.

Ahmet Ümit, Okan Üniversitesi danışma kurulu üyesi.

Öğrencilik yıllarında Vildan hanımla tanışıp evlenen yazarın Gül adını taşıyan bir kızı var.

Tüm Eserleri

Sokağın Zulası (1989), Çıplak Ayaklıydı Gece (1992), Bir Ses Böler Geceyi (1994), Masal Masal İçinde (1995), Sis ve Gece (1996), Agatha’nın Anahtarı (1999), Kar Kokusu (1998), Patasana (2000), Şeytan Ayrıntıda Gizlidir (2002), Kukla (2002), Beyoğlu Rapsodisi (2003), Aşk Köpekliktir (2004), Başkomser Nevzat: Çiçekçinin Ölümü (2005), Başkomser Nevzat 2: Tapınak Fahişeleri (2005), Kavim (2006), Ninatta’nın Bileziği (2006), İnsan Ruhunun Haritası (2007), Olmayan Ülke (2008), Bab-ı Esrar (2008), İstanbul Hatırası (2010), Başkomser Nevzat 3 : Davulcu Davut’u Kim Öldürdü ? (2011), Sultanı Öldürmek (2012), Beyoğlu’nun En Güzel Abisi (2013), Elveda Güzel Vatanım (2015), Kırlangıç Çığlığı (2018), Aşkımız Eski Bir Roman (2019), Kayıp Tanrılar Ülkesi (2021)

Mutlaka Tanışmanız Gereken Eserleri

Beyoğlu Rapsodisi
Yapı Kredi Yayınları
456 Sayfa

Orta yaşı geride bırakmış, tüm yaşamları Beyoğlu’nda geçmiş üç arkadaş; Selim, Kenan ve Nihat. Selim’in ağzından dinlediğimiz hikayede üç arkadaşın, Kenan’ın ölüm deneyiminin ardından değişen hayatları ele alınıyor. Hayatını yeniden anlamlı kılmak için çırpınan Kenan, içine girdiği çukurun farkında değildir.

Ahmet Ümit

Beyoğlu Rapsodisi yıllarca çekilmiş birçok fotoğrafın üst üste geçmiş bir hali adeta, sürekli kendini yenileyen Beyoğlu’nun santim santim çekilmiş dinamik bir panoraması.

Beyoğlu’nda bir gayya kuyusu

Beyoğlu Rapsodisi, yıllarca çekilmiş birçok fotoğrafın üst üste geçmiş bir hali adeta, sürekli kendini yenileyen Beyoğlu’nun santim santim çekilmiş dinamik bir panoraması. Ahmet Ümit İstiklal Caddesi’nin orta yerinde duran, üstünden atlayıp geçtiğimiz, sırlar ve acılarla dolu bir gayya kuyusunu başarıysa tasvir ediyor.

Kavim
Yapı Kredi Yayınları
440 Sayfa

Haç kabzalı bıçakla kalbinden 2 kez bıçaklanan Yusuf AKDAĞ. Cesedin yanında bulunan Kutsal Kitabı Mukaddes ( Yeni Ahit Eski Ahit) Kitabın içinde altı çizilen satır “Uyan Ey Kılıç! Çobanıma, yakınıma karşı harekete geç. Kitabın kenarında ki boşlukta yazan yazı ise oldukça dikkat çekici, maktulün kanı ile yazılmış; “Mor Gabriel” . İlginç ve bir o kadarda akıllıca işlenen bir cinayet bu. Zanlıyı bulmak için çabalayan Komiser Nevzat, Ali ve Zeynep araştırmalarında birçok kavim hakkında bilgi sahibi oluyorlar, Nusayrilik, Süryanilik… Ve karşılarına çok ilginç isimler çıkıyor birde, öldürülen başka kişiler.

Ahmet Ümit

Babalarını öldürmeyen çocuklar hiçbir zaman büyüyemezler
“Sultanı Öldürmek”, günümüzde geçen ve postmodern bir anlatıdan izler taşıyan diliyle hayli sürükleyici, zengin bir roman.

Sultanı Öldürmek
Yapı Kredi Yayınları
584 Sayfa

Kitabın ana teması ‘Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?’ sorununu irdeliyor ve tarihte işlenen bir cinayetin sır perdesini aralıyor. Ömrünü şahane bir aşkı bekleyerek geçiren bir tarih profesörü sapında Fatih Sultan Mehmet tuğrası bulunan bir mektup açacağı ile ölü bulunur.

Bu aşk cinayetini araştırırken kendilerini bir anda bir aşk cinayetinden kökleri Ulu Hakan’a kadar uzanan bir entrikanın içinde bulurlar.

Haftanın Tavsiyesi

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
Timaş Yayınları
536 Sayfa

Nazan Bekiroğlu’nun Nar Ağacı romanı Trabzon, Tebriz, Tiflis, Batum, Bakü ve İstanbul hakkında geçen mükemmel bir hikaye sunuyor.

Otuz yıl önce postaya verilen mektup dedesinin ölümünün ikinci gününde gelir. Mektupta sadece selam ve adres vardır. Farsçadan Türkçeye çevrilir. Taht-ı Süleyman’dan gelir. Dedesini ve büyük annesini araştırmaya karar verir torunu. Tebriz’e gider ve adresi bulur. Doksana merdiven dayamış bu ihtiyar kalkıp torunu ile Meşhed yollarına düştüğü gibi hem geçmişi hem de bugünü gayet iyi hatırlıyordur. Behzat amcaya fotoğraflar ve dedesinin hikayesini sorar. Ne olmuştu da Tebrizli tacir yerini yurdunu terk etmişti, evinden ocağından anasından atasından kopmuştu.

İrfan ŞEN.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İrfan ŞEN

Kültür - Sanat

Güliz Ayla 16 Haziran’da V Sahne’de

Güliz Ayla, 16 Haziran akşamı Samsun’da sahne alacak.

Aslen Samsunlu olan; 2015 yılında çıkardığı single ile kısa sürede müzik çevrelerinden büyük beğeni toplayan Güliz Ayla; “Benim evim” dediği Samsun’da hayranları ile buluşacak.

Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan V Sahne’de; hayranları ile buluşacak olan Güliz Ayla, unutulmaz bir gece yaşatacak.

Samsun sayesinde şahane bir çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi yaşadığını her fırsatta dile getiren Güliz Ayla, birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek.

Güliz Ayla kimdir ?

Güliz Ayla, 27 Nisan 1988’de Samsun’da doğdu. 1998 yılında Samsun’da iki yıllık Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Drama Bölümü’ne girdi.

Çeşitli orkestralarda solistlik veya koroistlik yaptı. Lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

2006 yılında Adelaide isimli gruba dahil oldu. Bu grupla Rock’n Dark Express Rock Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

Güliz Ayla, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü kazandı. Sonra da Müjdat Gezen’in yazdığı iki müzikalin şarkılarını seslendirdi. Müzik kariyerine Metin Özülkü, Işın Karaca ve Extra Orkestra gibi isimlere vokal yaparak başladı.

Vokalistliğin ardından albüm yapmaya karar veren Ayla’nın yolu Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile kesişti. Sıla ve Bahadır Ayla’nın albümünde prodüktör olmayı kabul ettiler. Sonrasında ise Uluslararası menajerlik, organizasyon ve iletişim danışmanlığı firması olan Day 1 Entertainment Turkey ve müzik şirketi Sony Music ile sözleşme imzaladı.

Güliz Ayla

İlk albüm 2015’te

16 Nisan 2015 tarihinde Ayla albüm öncesi söz ve müziğini kendisinin yaptığı “Olmazsan Olmaz” single’ını piyasaya sürdü. Ayla albüm öncesi single çıkartmasıyla ilgili olarak:

“Albümümüz bitmek üzere ama bir türlü gelmeyen baharın, geliyorum sinyallerini daha fazla göz ardı edemedik ve içimizde kaynayan enerjiyi sizinle paylaşmak istedik.” yorumu yaptı.[4] Şarkı, Youtube’da 175 milyon izlenme rakamına ulaşmayı başardı.

18 Eylül 2015’te Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünde kendi adını verdiği Güliz Ayla albümünü yayımladı. Ayrıca albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Ayla, Gençoğlu ve Bahadır tarafından hazırlandı.

“Yalvarırım” şarkısının müziğini ise Yalın besteledi. Ayla’nın sözünü ve müziğini kendi yaptığı üç şarkı “Olmazsan Olmaz”, “Benim Olmazsan” ve “Sevgilim” albümde yer aldı. Ayla ilk albümünü şöyle açıkladı: “Öncelikle bu albüm uzun süren çalışmalarımız sonucunda hazırlandı. Çok küçük birkaç sentetik duyulan şeyler olsa da, sound olarak daha çok akustik ağırlıklı bir albüm olduğunu söyleyebilirim.

Albümde dokuz parça var. Bunlardan söz ve müziği sadece bana ait olan parçaların yanı sıra, Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır ve Yalın’ın yer aldığı ortak çalışmalarımız da var. Bir de müziği Christos Dantis’a ait yunanca bir parça yer alıyor. Sözlerini yine Sıla Gençoğlu yaptı. Albümün prodüktörleri Efe Bahadır ve Sıla Gençoğlu.”

Albümün ikinci klibi sözünü Sıla’nın müziğini Dantis’in yaptığı “Bahsetmem Lazım” şarkısına çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi’nde 5 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

20 Nisan 2016 tarihinde “İlk Öpücük Benden Olsun” single’ı piyasaya sürüldü. Şarkının sözünü ve müziğini Yalın hazırladı. Klibin çekimleri ise Nihat Odabaşı tarafından gerçekleşti.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi 4 ilde ücretsiz oyunlar

Karadeniz

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi mayıs ayında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alacak şekilde; üye tiyatrolarının bazılarının gösterimlerine belli bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri ‘ücretsiz tiyatro’ ile buluşturdu.

Genel merkezi Samsun’da olan Kooperatif’e bağlı tiyatro grupları Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun’da gençler ve çocukları tiyatroyla buluşturdu.

Özellikle maddi veya sosyal olarak dez avantajlı olan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuk ve gençlerin davet edildiği projede; Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun Bulancak’ta gerçekleştirildi. Ayrıca her tiyatro kendi salon kapasitesine göre bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri salonda ağırlayarak tiyatroyla buluşturdu.

Karadeniz Tiyatro

29 Mart 2021’de Samsun’da kuruldu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Düşevi Sahnesi Kurucusu Cem Kaynar; “29 mart 2021 yılında merkezi Samsun olarak kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; özellikle ilk olarak 2021 yaz ayında Gümüşhane Belediyesi ile ortak bir tiyatro festivali düzenledi. Sonrasında birçok tiyatro meslek grubu ile ortaklaşa mesleki sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Şimdi de Türkiye Tiyatro Kooperatifleri Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor” bilgisini verdi.

Yetişkinler ve çocuklar var

Son olarak 4 ilde gerçekleştirdikleri ücretsiz oyunlara değinen Cem Kaynar, şunları söyledi:

Karadeniz Tiyatro

“Proje kapsamında; özellikle Samsun’da Düşevi Oyuncular Dil Yurdu – Kuyunun Dibindeki Taş/Nazım Hikmet adlı yetişkin oyununu, Amasya’da İris Sanat Tiyatrosu Darbeli Çocuklar adlı yetişkin oyununu; Trabzon’da Tiyatro Panki Aldatan Oyun adlı yetişkin oyununu ve Ağustos Böceği ve Karınca adlı çocuk oyununu; yine Samsun’da Küçükeller Sahne Resimdeki Dinozor adlı çocuk oyununu; Giresun’un Bulancak İlçesi’nde ise Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri kapsamında Karma Sahne; Antigone adlı yetişkin oyununu çocuklarla ve gençlerle buluşturdu.

Gördüğümüz ilgi projemizin amacına ulaşmasını göstermesi açısından da memnuniyet verici oldu. Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak özellikle bölgemizde sanatsal akvitivitelerimizi sürdürebilmek hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Piyanist Yiğit Yüksel’den “Kurtuluş 1919” konseri

Piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kurtuluş 1919’ konseri ile sanatseverleri büyüledi.

Henüz 11 yaşında olan piyanist Yiğit Yüksel, ilk profesyonel konserine 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında çıktı ve sanat severlere piyano resitali sundu.

piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ekinlikleri kapsamında piyano resitali sundu. Henüz 11 yaşında olan ve ilk profesyonel konserine çıkan küçük piyanist; 1 saat süren konserde 10 eser çaldı. Konserde sahneye konan iki eserde Yiğit Yüksel’e; Samsun Klasik Türk Moziği Korosu’ndan İzzet Tekeli solist olarak eşlik etti.

Birbirinden güzel eserler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda düzenlenen ve sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Yiğit Yüksel, Emanuel Bach’ın ”Solfeggietto C Minor’”, Ludwin van Beethoven’in ”Allegro di molto e con brio, ”Adagio cantabile”, ”Rondo”, Tevfik Guliev’in ”Yalgızam’’, Nüşabe Muradova’nın “İntizar” adlı eserlerini çaldı. Ayrıca kendi bestelediği “Kurtuluş Balladı” nı da sahneye koydu.

piyanist

Samsunlu olduğunu; Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Samsun’da ilk konserini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında vermek istediğini belirten Yiğit Yüksel; bu sebeple de konserin temasını ‘”Kurtuluş 1919” olarak belirlediklerini söyledi.

Küçük piyanist; konser için salona gelen sanat severlere; kendisini yetiştiren hocalarına ve organizasyonda görev alan herkese teşekkür etti. Konser sonrası da bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021