Abdi İbrahim 645 milyon dolarlık katkı sağlıyor

abdi ibrahim
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Abdi İbrahim, Türk ilaç sektörüne ve ülke ekonomisine katkısını ortaya koyduğu sosyoekonomik etki raporunu açıkladı.

Deloitte tarafından hazırlanan ve şirketin 2020 yılı Türkiye faaliyetlerini kapsayan “Değişen Dünyanın İyileştiren Gücü Abdi İbrahim’in Türkiye’deki Sosyoekonomik Etkisi” isimli rapora göre Abdi İbrahim Türkiye ekonomisine 645 milyon dolarlık katma değer sağlıyor. Doğrudan ve dolaylı olarak toplam 20 bin kişiye istihdam yaratıyor.

Tedarik zinciri dahil 20 bin kişilik istihdam

Abdi İbrahim, 3.918’i Türkiye’de olmak üzere dünyada doğrudan 4 bin 452 kişiye istihdam sağlıyor. Dolaylı olarak tedarik zinciri üzerindeki etkileri de dahil olmak üzere toplam 20 bin kişiyi istihdam ediyor.

Kadınların iş hayatına katılımını artırma çalışmaları kapsamında, kadın çalışanlar şirketin Türkiye’de sağladığı doğrudan istihdamın yüzde 31’ini, yönetim ekibinin ise yüzde 37’sini oluşturuyor.

abdi ibrahim

Yıllık etkinin 2023 itibariyle yaklaşık 2 kat büyümesi öngörülüyor

Şirketin yerel operasyonları sonucunda ekonomiye 25 milyon dolarlık vergi katkısı sağlayan şirket, küresel pazar liderleriyle ortaklık kurarak ülkemize 70 milyon dolar doğrudan yabancı yatırım yapılmasını sağladı.

Uluslararası pazarlardaki etkin dağıtım ağı üzerinden de 60’tan fazla ülkeye yurt dışı satışlar hariç olmak üzere 70 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Yerli ve sürdürülebilir tedarik zinciri çalışmaları ve yeni yatırım planları ile bu yıllık etkinin 2023 itibariyle yaklaşık 2 kat büyümesi öngörülüyor.

Abdi İbrahim 645 milyon dolarlık katkı sağlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!