22 Meslek Lisesi üretimle 30 milyon gelir sağladı

Meslek liselerinin atölyelerinde imal edilen mobilya, temizlik ve hastane malzemesi ile gıda gibi ürünlerin satışından geçen yıl elde edilen gelir önceki yılın iki katını geçti.

Meslek Lisesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da pek çok alanda üretim yapan ve döner sermayeye sahip 22 ‘Meslek Lisesi’nin geçen yılki üretimlerinden 30 milyon lira gelir elde edildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 55 meslek lisesinden döner sermayeye sahip 22’sinin atölyelerinde mobilya, temizlik ve hastane malzemesi ile gıda gibi ürünler imal edilerek piyasaya sunuluyor.

Öğrenciler bu sayede mesleğin inceliklerini öğrenirken, aynı zamanda aylık 2 bin 550 lira kazanma imkanı buluyor.

Meslek Lisesi

Bu kapsamda 2021 yılında 14 milyon lira ciro yapan 22 meslek lisesi, geçen yıl ciroyu iki kattan fazla artırarak 30 milyon liraya çıkarttı.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar, Samsun’da meslek liselerinin üretim kapasitesinin her geçen yıl arttığını söyledi.

55 Meslek Lisesi 32 bin öğrenci

Bu liselerin döner sermaye felsefesine hakim şekilde çalıştığına işaret eden Ağar, “Samsun’da 55 meslek lisesinde 32 bin öğrencimiz eğitim öğretim imkanından faydalanıyor. Üretim boyutuyla okullarımızı destekliyoruz. Samsun’da çok önemli ürünler yapıyoruz” dedi.

Meslek Lisesi

Üretimden hem öğrenciler hem öğretmenler hem de velilerin memnun olduğunu dile getiren Ağar, “İç piyasa ile olan diyaloğumuz gün geçtikçe artarak devam ediyor. Öğrencilerimiz erken yaşta döner sermaye üzerinden gelir elde etme imkanı buluyor. Dolayısıyla hem öğreniyor hem eğleniyor hem de üretimden kaynaklı hak ettikleri ücreti almış oluyorlar. Bu, bizim için de sürekli gelişim anlamında önemli bir çalışma alanı oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Murat Ağar
İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar (Fotoğraftaki), “İç piyasa ile olan diyaloğumuz gün geçtikçe artarak devam ediyor. Öğrencilerimiz erken yaşta döner sermaye üzerinden gelir elde etme imkanı buluyor” dedi.

Ağar, bazı meslek lisesi öğrencilerinin okulu bitirir bitirmez iş imkanına kavuştuğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Özellikle tematik alanda bazı okullarımız uzmanlık güçlerini artırıyor. Bu noktada Samsun’da denizcilik alanında eğitim öğretim yürüten liselerimizde daha mezun olmadan çocuklarımız, iş garantisi ile hayatlarına başlıyor. Burada yaptığımız şey, çocuklarımızı ilgi ve yeteneklerine göre desteklemek, sanayi ve eğitim işbirliklerini artırmak, her çocuğumuzun hak ettiği değeri mesleki eğitim alanında görmesini sağlayarak ülkemizin bu noktada atılım yapmasına fırsat oluşturmak.”

Meslek Lisesi

Öğrenciler hem okuyup hem gelir elde etmekten memnun

Giyim üretim teknolojisi alanı 11. sınıf öğrencisi Mine Öztürk hem okuduğunu hem de mesleğini öğrendiğini belirterek, “Mesleğimi seviyorum. Atölyede yaptığımız işin karşılığını da devletimizden alıyorum” diye konuştu.

Aynı bölümde 9. sınıf öğrencisi Mert Erdem de gelecekte eğitim aldığı alanda şirket kurmak istediğini ifade etti.

Meslek Lisesi

22 Meslek Lisesi üretimle 30 milyon gelir sağladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!